Ed Miliband "2015 yılında seçilirsem gaz ve enerji fiyatlarını 2017'ye kadar donduracağım" diyerek seçim yatırımı sözü verdi.  İngiltere ana muhalafetteki İşçi partisi (Labour) lideri Ed Miliband Brighton'daki parti konferansında konuşurken, yatak odası vergisini kaldırma, gaz ve enerji fiyatlarını dondurma, sol politikaya uygun olarak göçmen işçileri kiralama çıkışıyla puan kazandı.  Birleşik Krallık bundan daha iyisini hakediyor. Biz daha iyisini yapacağız diyerek iktidara hazır olduğunu söylercesine bir başbakan gibi konuştu. 

Enerji firmaları Miliband'ın bu seçim yatırımına, fiyatların donması marketi etkiler, geriletir diyerek karşı çıktı. İngiliz enerji firmaları, bu fiyatları dondurma gerçekleşirse, şirketlerin belini kırar, enerji şirketleri yatırım yapamaz ve zor durumda kalır diyerek tepkilerini ortaya koydu.
İngiltere'de gaz /elektrik faturalarında 2007'den beri yüzde 20-30'lara varan  fiyat artışı görüldü. Bu artış orta ve düşük gelirli İngilizlerin aile bütçelerinde büyük delik açmıştı. 

Dün sosyal medyada twitter üzerinden @vatanoz hesabımdan yazarken yatak odası vergisi nedir soruları yöneltildi. Çok basit olarak şöyle anlatılabilir; Yatak odası vergisi olarakta tanımlayabileceğimiz (bedroom tax)  evinizde ihtiyaç fazlası oda varsa bu oda için sosyal yardımlarınızdan ek vergi gibi para kesiliyor. Devletten ev isteği yaptığınızda size ihtiyacınıza göre odalı ev veriliyor. Eğer evden ayrılan olursa odalar boş kalıyor. Evden çıkmanız ve az odalı başka eve geçmeniz gerekiyor. Veya aynı evde kalıp yatak odası vergisini ödemeniz gerekiyor. 

Miliband, "Yatak odası vergisi zenginler için hazırlandı ve bu hükümet tarafından uygulamaya konuldu." dedi

Ed Miliband ekonomiyle iligili okarakta, "yeni iş alanları yaratacağız. Küçük işletmelere destek vereceğiz. Büyük işletmelerden alınan vergi artacak, bu vergiler, küçük işletmelere destek için kullanılacak. Ekonomiyi canlandıracağız" dedi

İngiltere'de 2015 yılında yapılacak seçimler için 'hodri meydan' diyen muhalafet lideri İşçi Partili Ed Miliband, muhafazakar partili başbakan David Cameron'a gözdağı verdi. 

Seçimlerde Cameron'a yönelik; "Ben partim için değil Britanya için çalışacağım. Sende muhafazakar Parti için değil de benim gibi ülken için çalış" dedi. 

Ed Miliband'a bu sefer bir güven bir duruş gelmiş. Yüzüne hal ve hareketlerine yansımış iktidar duruşu. Gözlemlediğim kadarıyla hem konuşmasında, hemde söylemlerinde bir hava var. 

Başbakan David Cameron eşcinsel evlilik (gay marriage) uğraşırken, kendi tabanından gelen Avrupa Birliği'nden çıkalım seslerine kulak vermedi. Zenginleri koruyan, kollayan ve sosyal yardım alan ailelere bedroom tax gibi ek vergiler koydu. 

İngiltere Başbakan Yardımcısı Liberal Demokrat Lideri Nick Clegg ise İskoçya'da gerçekleştirdikleri parti konferansında, iktidarı paylaştıkları muhafazakarları bir çok alanda engellediklerini, pasif koalisyon ortağı olmadıklarını söylemişti. Clegg özellikle insan hakları konusunda olsun, ek vergiler konulması ve sosyal yardımların kesilmesi gibi kararları engellediklerini dile getirerek muhafazakarların politikalarına ayar verdiklerini belirtti. 

Muhafazakar Parti Lideri, İngiltere iktidarının koalisyon hükümeti Başbakanı David Cameron'un kendi partisinin konferansında ne söyleceğini, ne gibi seçim yatırımları yapacağını haftaya yapılacak konferans anında aktaracağım.

Türkiye’nin İşçi Partili Dostları Brighton’da buluştu

Çeviköz, İskoçya’da Liberal Demokrat konferansında

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol