Özel jetler, boğazda villalar ! Yazık... NEDEN ? Bir örnek ile başlayalım. Dünyanın en büyüğü olan İngiltere Premier Liginde transfer edilen oyuncuya nasıl davranılır.  2006 yılına gidelim. Dünyaca ünlü aranılan yıldız Shevchenko, yaklaşık 40 milyon sterlin üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra Milan'dan Chelsea'ye satılmıştı.

Peki Chelsea Shevchenko'ya özel jet mi gönderdi. 

Chelsea'de villa mı gösterdi ! 

Chelsea’ye transfer olan dünya yıldızı Shevchenko’yu karşılamaya Londra havalimanına hiçbir Chelsea yetkilisi (£40 milyon ödemesine rağmen) ve taraftarı gelmemişti..

Havalimanında ne coşkulu taratar ne özel bir karşılama vardı. Sıradan bir yolcu gibi uçaktan inip pasaport kontrolünden geçti. Bagaj bölümünden bavulunu kendisi aldı. Çıkışa gitti. Taksi bile tutmadı pahalı diye. Kendi parasıyla havalimanından kalkan Londra trenine bindi ve Chelsea'de kalacağı otele gitti. 

Elinde bavuluyla Shevchenko tek başına trene binerek Chelsea semtine gitmişti. Evet tek başına basit bir yolcu olarak trene binmişti.

İngiltere, dünyanın en pahalı oyuncularına sahip Premier Lig ile dünyada zirvede yer alır. Ama Chelsea gibi kulüplerin stad veya antreman kantinlerde dünya yıldızları parasını ödeyerek suyunu yiyeceğini alır. İlginç değil mi ? Su bile parayla... 

ÖZEL PASAPORT BÖLÜMÜNDEN GEÇER. HAVALİMANINDA TARAFTARLAR İŞİNİ GÜCÜNÜ AİLESİNİ BIRAKIR GELİR, KARŞILAR. 

Nedeni ; İngiliz takımları direk UEFA Şampiyonlar Ligine 4 takımla garanti katılır. İngiltere Premier liginin ilk 4 takımı  2-3 ön eleme oynamaz. Hatta Avrupa kupası Konferans kupası derken neredeyse Premier ligin yarısı Avrupa kupalarında boy gösterir. Yıllarca....

Türk takımları UEFA Şampiyonlar Ligine katılamaz. Katılmak için ön eleme oynar. Türkiye Süper lig birincisi şampiyonlar ligine katılmak için ön elemeler oynar. UEFA Türkiye Süper lig birincisi Türk takımının Şampiyonlar Ligi için uygun olmadığını söyler. 

Yazık....

Türkiye’deki tüm kulüpler ve özellikle taraftarları bu dünya sıralamasında alt düzey olan futbolculardan daha büyüktür. 

Avrupa’da şampiyonlar liginde oynamayan takımların sönmüş yıldızlara tonlarca para vermesi Türk futbolunun neden elemeler oynadığının kanıtıdır.

Ülkede yıl sonu iflas olmamak için vergileri sıfırlatmak için Ankara'nın yolunu tutan takım yöneticileri bu paraları nereden buluyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol